Charakter,Zalety i Wady

Charakter 

York to dzielny i ambitny mały terier o wielkim sercu. Uroczy, ujmujący przyjaciel, kochający i oddany towarzysz, ale także ekskluzywny, elegancki, wymagający odpowiedniej pielęgnacji piesek. Jest mądry i bystry, szybko orientuje się, kiedy trzeba zachować spokój i wypełnić polecenie. Źle znosi brak zainteresowania i samotność. Wymaga stałego kontaktu z człowiekiem. Najlepiej czuje się, kiedy uczestniczy w życiu rodzinnym i stale towarzyszy opiekunowi. Jest doskonałym towarzyszem dla osób starszych, dorosłych i młodzieży. Przy małych dzieciach należy zwrócić szczególną uwagę na yorka. Wszelkie urazy mogą być dla niego bardzo groźne.


Niewielki wzrost sprawia, że można go zabrać z sobą praktycznie wszędzie. Dobrze czuje się zarówno w małym mieszkaniu jak i w domu z dużym ogrodem. York jest inteligentny, bystry i spostrzegawczy. W jego żyłach płynie myśliwska krew. Bywa niezależny i uparty. Jeśli podejmie jakąś decyzję, konsekwentnie ją realizuje. Jest pełen werwy i temperamentu. Nie zdając sobie sprawy ze swoich małych rozmiarów bywa czasami zadziorny w stosunku do dużych zwierząt, co niekiedy może być dla niego bardzo niebezpieczne.


Nie wychowywany bywa szczekliwy i namolny. Wykorzystuje skrzętnie miłość swego opiekuna, domagając się ciągłego zainteresowania. Rozpieszczony bywa histeryczny. Dobrze jest traktować go jak prawdziwego psa, wtedy stanie się idealnym przyjacielem. York jest małym psem o ogromnym charakterze. Wbrew ogólnie panującym poglądom, nie jest to pies z kokardką, który tylko wyleguje się na kanapie i nic nie robi. Yorkshire Terrier -y są psami o niespożytej energii i zawsze zaskakują swoich właścicieli swoimi pomysłami. 

Zalety i Wady 

Zalety :

  • Nie linieje, a co za tym idzie nie powoduje alergii. Struktura włosa zbliżona jest do włosa ludzkiego, który rośnie przez całe życie psa i nie wypada. Włos można starannie pielęgnować, ale również strzyc w salonach piękności dla psów.
  • Aktywność: średnia, nie wymaga dużo ruchu
  • Wielkość: małe rozmiary (2-3,5kg) - można go wziąć praktycznie wszędzie. Nadaje się do trzymania nawet w niewielkim mieszkaniu.
  • Długość życia: przy prawidłowej pielęgnacji, żywieniu i stałej kontroli weterynaryjnej York cieszy się dobrym zdrowiem i dożywa sędziwego wieku.
  • Szkolenie: jest inteligentny i bystry, ale często bywa uparty, nie lubi ostrego traktowania. Dobrego wychowania można nauczyć go najlepiej poprzez zabawę i pochwałę
  • Wady :

  • Ma delikatną budowę, nieostrożne obchodzenie się z nim może spowodować urazy fizyczne.
  • Wymaga systematycznej i starannej pielęgnacji włosa. Niesystematyczność i źle dobrane kosmetyki mogą spowodować, że włos będzie się kołtunił i efekt naszej pracy pójdzie na darmo.
  • Bywa czasami nadmiernie hałaśliwy , co niejednokrotnie wynika z niewłaściwego wychowania
  • Zdarza się skłonność do przetrwałych zębów mlecznych (zęby nie wypadają samoistnie) i odkładania się kamienia nazębnego co wiąże się z dodatkowymi wizytami u weterynarza-chirurga
  • Zdarzają się trudne porody. U psów w wieku szczenięcym,zdaża się problem ze stapieniem jąder do moszny.