1. Hodowca ma obowiązek poinformować potencjalnego właściciela o cechach rasy, warunkach niezbędnych do posiadania psa danej rasy, obowiązkach wiążących się z posiadaniem psa danej rasy. Są to informacje niezbędne do odpowiedniego zajęcia się osobnikiem danej rasy i podstawą do odebrania nabywcy zakupionego psa bez zwrotu kosztów w wyjątkowych przypadkach
2. Hodowca ma obowiązek przekazać nabywcy rodowód psa, jego książeczkę zdrowia i wszelkie inne dokumenty psa .
3. Hodowca ma obowiązek przekazać nabywcy szczenię, które przebyło komisyjny przegląd miotu,w Polskiej Federacji Kynologicznej. Co daje gwarancję,że szczenieta są zdrowia, bez widocznych wad anatomicznych, chorób i innych defektów (chyba, że indywidualna umowa kupna/sprzedaży stanowi inaczej) oraz poinformować nabywcę o przebytych przez psa chorobach (jeżeli jakieś wystąpiły).
4. Hodowca ma obowiązek przekazać informację, czym dotychczas było karmione szczenie oraz prawo zalecenia kontynuacji karmienia lub stosowania konkretnego rodzaju pokarmu w zależności od uznania.
5. Hodowca ma obowiązek zagwarantowania, że dane znajdujące się w rodowodzie psa są zgodne
z rzeczywistym pochodzeniem psa.
6. Hodowca zobowiązuje się do zachipowania psa chipem przekazanym przez
Polska Federację Kynologoczną.
7. Hodowca ma obowiązek przekazać nabywcy psa odrobaczonego i zaszczepionego,
co udokumentowane powinno być w książeczce zdrowia psa.
8. Hodowca ma obowiązek zagwarantować nabywcy, że pies będący przedmiotem transakcji należy całkowicie do niego i pochodzi z jego hodowli, że jest wolny od wad prawnych oraz praw
na rzecz osób trzecich, że nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest dany pies i
że nie jest on również przedmiotem zabezpieczenia.
9. Hodowca ma prawo domagać się od nabywcy podpisania umowy kupna/sprzedaży,aby zabezpieczyć interesy swoje i sprzedawanego psa.
10. Hodowca ma prawo ustalić indywidualną cenę zakupu psa z każdym nabywcą w zależności
od uznania i wartości hodowlanej danego psa.
11. Hodowca ma prawo odmówić rezerwacji/sprzedaży psa bez podania przyczyny.
12. Hodowca ma prawo odebrania nabywcy psa bez zwrotu poniesionych kosztów z powodu:
- dopatrzenia się rażącego zaniedbania psa przez co rozumie się:
a) niedożywienie lub głodzenie psa,
b) brak zapewnienia psu odpowiedniej opieki weterynaryjnej,
c) zapewnienie psu niedostatecznej przestrzeni życiowej,
d) inne;
- dopatrzenia się znęcania nad psem przez co rozumie się:
a) stosowanie przemocy fizycznej w obec psa,
b) stosowanie przemocy psychicznej w obec psa,
c) przetrzymywanie psa w skrajnie niedostatecznej przestrzeni życiowej i w warunkach nie godnych wychowywaniu psa,
d) inne;
- wykorzystywanie psa do kłusownictwa lub rozrodu, który nie uzyskał uprawnień hodowlanych
i nie został zarejestrowany w żadnej organizacji kynologicznej mającej na celu hodowlę psów rasowych (organizacja do wyboru nabywcy psa),
- innych niepokojących sygnałów.
13. W razie chęci sprzedania przez nabywcę psa/szczenięcia kupionego w hodowli, hodowca ma prawo pierwokupu zwierzęcia przed innymi potencjalnymi kupcami za cenę nie przekraczającą ceny pierwotnej (zakupu szczenięcia). Z prawa tego może, lecz nie jest zobowiązany hodowca skorzystać. Hodowca ma obowiązek poinformować nabywcę psa o decyzji skorzystania lub rezygnacji z tego prawa w ciągu 7 dni.
14. Hodowca nie ponosi odpowiedzialności za choroby i wady, które ukażą się lub zostaną nabyte po zakupie psa.
15. Hodowca zobowiązuje się służyć swoim doświadczeniem i radami nabywcy szczenięcia.
16. Hodowca może pomóc nabywcy w wyborze reproduktora w celu pokrycia suczki, która zdobyła uprawnienia hodowlane i jest zarejestrowana w wybranej przez nabywcę organizacji kynologicznej mającej na celu hodowlę psów rasowych.
PRAWA I OBOWIĄZKI NABYWCY
1. Nabywca ma obowiązek podpisania umowy kupna/sprzedaży z hodowcą zakupionego szczenięcia.
2. Nabywca ma prawo domagać się od hodowcy rezerwacji psa po wpłaceniu zadatku w wysokości ustalonej z hodowcą oraz zwrotu pełnej kwoty zadatku w razie niewywiązania się hodowcy z umowy wobec nabywcy.
3. Nabywca ma prawo wyboru dowolnego psa z miotu (pomijając psy wcześniej zarezerwowane lub nie będące na sprzedaż) według własnego uznania.
4. Nabywca nie ma prawa zwrotu zadatku wpłaconego za psa w razie rezygnacji z jego zakupu.
5. Nabywca ma obowiązek zapewnienia nabytemu psu dogodnych warunków bytowych, odpowiedniej opieki weterynaryjnej, odpowiedniej przestrzeni życiowej, odpowiedniego wyżywienia, odpowiedniej ilości ruchu, i innych.
6. Nabywca ma obowiązek wpłaty zadatku o określonej wysokości w przeciągu 7 dni celem rezerwacji psa. Zadatek jest bezzwrotny w razie rezygnacji z zakupu psa.
7. Nabywca ma obowiązek odebrać zarezerwowanego psa w terminie określonym obopólnie w umowie wstępnej kupna/sprzedaży. Jeżeli pies nie zostanie odebrany w określonym terminie a nabywca nie skontaktuje się w celu zmiany daty odbioru z hodowcą, cała wpłacona wcześniej kwota oraz prawa do odbioru psa przepadają.
8. Nabywca ma obowiązek wpłaty całości kwoty za zarezerwowanego psa najpóźniej w dniu odbioru osobistego psa (nie spłacone psy nie będą przekazywane nabywcy jako, że nie wywiązał się z umowy).
9. Nabywca ma obowiązek odebrać zakupionego psa osobiście (chyba, że ustalono inaczej).
10. Nabywca ma obowiązek poinformować hodowcę o chęci sprzedaży psa/szczenięcia kupionego z hodowli stanowiącej własność hodowcy z czym wiąże się prawo hodowcy do pierwokupu zwierzęcia przed innymi potencjalnymi kupcami za cenę nie przekraczającą cenie pierwotnej (za którą był sprzedany).
11. Jeżeli nabywca po odebraniu szczenięcia i upływie od odbioru tygodnia zechce zwrócić psa bez podania ważnej przyczyny prawnej, hodowca ma prawo odebrać psa od nabywcy bez zwrotu kosztów poniesionych za psa przez nabywcę.
Nabywca w tym wypadku zobowiązany jest do dostarczenia na własny kosz psa do hodowcy wraz ze wszystkimi dokumentami, które otrzymał przy kupnie psa.
12. Nabywca ma prawo wyboru według własnego uznania organizacji kynologicznej mającej na celu hodowlę psów rasowych, w której chce zarejestrować swojego psa.
13. Nabywca zobowiązuję się nie dopuszczać psa do krycia suczek / suczki do rozrodu nie rejestrując zwierzęcia w żadnej organizacji kynologicznej mającej na celu hodowlę psów rasowych i nie rozmnażać psa/suczki bez uzyskania odpowiednich uprawnień hodowlanych.
14. Nabywca, posiadający suczkę z przydomkiem "von Graf aus Biewerreich’’, która jest zarejestrowana w wybranej przez nabywcę organizacji kynologicznej i posiada wyrobione uprawnienia hodowlane, sam decyduje jakim reproduktorem pokryje suczkę celem rozrodu.
15. Nabywca ma prawo zarządać od hodowcy zaświadczenia wydanego przez lekarza weterynarii o stanie zdrowia nabywanego przez niego szczenięcia. O fakcie tym powinien zainteresowany powiadomić hodowcę na min. 3 dni przed odbiorem szczenięcia.